"Karadeniz'e Pedal Çevir" projesi hayata geçirildi

Büyükşehir Belediyesi tarafından Avrupa Birliği destekleri ile yürütülen Karadeniz'e Pedal Çevir projesi kapsamında düzenlenen festivalde ilk gün etkinlikleri başladı.

"Karadeniz'e Pedal Çevir" projesi hayata geçirildi
"Karadeniz'e Pedal Çevir" projesi hayata geçirildi
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Millet bahçesinde yapılan festival açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem Yüce'nin yanı sıra SAÜ Rektörü Hamza Al, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, bisiklet federasyonu yetkilileri, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bisiklet sporcuları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın ardından video gösterimi ile  Sakarya'nın bisiklet şehri olma yolunda yaptığı çalışmalar ve festival hakkında bilgiler verildi.

Video gösteriminin ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı ve Proje Koordinatörü Veysel Çıplak yaptığı konuşmada, "Karadeniz'e Pedal çevirelim projesi kapsamında pedal dostu festivale hepiniz hoş geldiniz. Kurum olarak pek çok ulusal ve uluslararası faaliyetin içindeyiz. Bugün yürüttüğümüz proje kapsamında ortak sorunlara ortak çözümler bulmak istiyoruz. Projemiz 890 bin Euro bedelindedir" dedi. Çıplak sonrasında proje kapsamında yapılan çalışmaları detaylandırarak bilgiler verdi.

Ardından konuşan SUBÜ Öğretim Görevlisi Turan Bek, Bugün Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni gururla temsil ediyorum. Bu proje ile bölgemize kalıcı bir proje sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Sonrasında projenin uluslararası ortakları Bulgaristan, Gürcistan ve Romanya'dan gelen yetkililer kürsüye gelerek proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlattı.

Son olarak kürsüye gelerek konuşan Ekrem Yüce, "Eko turizm rotasında pedal dostu festival açılış programı Millet Bahçesinde gerçekleştirildi. Karadeniz de pedal çevirelim tanıtım programı Gürcistan Romanya Bulgaristan yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Ukrayna savaştan dolayı programa katılamadı.

Programa Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi Rektörü Hamza Al, Sakarya Gençlik Spor il müdürü Nevzat İnanç, Sakarya Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ilçe belediye başkanı, STK temsilcileri, büyükşehir Bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program da konuşmalar öncesinde proje tanıtım videosu izletildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Strateji geliştirme daire başkanı Veysel Çıplak, "Karadeniz'de pedal cevir" projesi kapsamında pedal dostu programımıza hepiniz hoş geldiniz. kıymetli katılımcılar rahatlıkla söyleyebilirim ki başkanımızın koruduğu ve takip ettiği proje yönetimi çok güzel bir dönüşüme uğramıştır. kurum olarak çevre dostu projeler faaliyeti içindeyiz. bu proje 890 bin euro bütçeye sahiptir. dataları dijital ortama taşıdık. gezginlerimize güvenle gezebilecekleri ortak bir rota hazırladık. 100 gence 400 işletmeye pedal dostu eğitimi verdik. Amacımız Sakarya'nın maki ve yeşilliğini koruyarak dünyaya tanıtmaktır." dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim görevlisi Turan Beke, "Bugün burada bilgi ve beceriyi birleştiren SUBÜ'yü gururla temsil ediyorum. üniversite olarak vizyonumuz ise yenilikçi yaklaşımla öğrenciyi merkeze alan uluslararası tanınırlığa sahip üniversite olmak. Sakarya büyükşehir belediyesi ve proje ortaklarına teşekkür ediyorum. karatenizde çevirdiğimiz pedalların bizi üretime başarıya götürmesini umuyorum. herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Ekoturizm Rotasında Pedal Dostu Festival Açılışı” programımıza hoş geldiniz… Göreve geldiğimiz günden bugüne dek Sakarya’mızda her alanda çalışmalar gerçekleştirmeye, hemşerilerimizin dertlerine çare olmaya, onlarla hem dem olmaya özen gösterdik.

Bu süreçte şehrimizi yarınların güçlü  Türkiye’sine hazırlayacak vizyon projeleri hayata geçirdik. Aynı zamanda rutin belediyecilik hizmetlerinde pek çok muvaffakiyet elde ettik. Üstelik tüm bunları en kıymetli mirasımız olan çevremize zarar vermeden gerçekleştirdik.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şunu gönül rahatlığıyla ifade etmek isterim ki bizler çevre dostu bir belediyeyiz.
Karbon salınımını azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Biliyorsunuz bis

iklet kullanımı çevre dostu ulaşımda bir numara! Buradan hareketle SAKBİS’leri yaygınlaştırıyoruz.


Durmaksızın bisiklet yolu inşa ederek bisiklet yolumuzu 180 km’ye çıkarttık. Hedefimiz bu yolu 500 km’ye çıkartarak Sakarya’da bisiklet kullanımı maksimum seviyeye ulaştırmak.
Şehrimizin çevreci ve spor potansiyelini en üst seviyelere çıkaracak çalışmaları düşünüyor, tasarlıyor, imzamızı atıyoruz.
Sakarya’mızın spor prestijinden sizlere bahsedecek olursak;
Sakarya Büyükşehir Belediyespor Kulübümüzde; 30 branşımız ve 5000’e yakın sporcu sayımızla, sporun ve sporcunun her zaman en büyük destekçisiyiz.
Arifiye uluslararası olimpik kano ve kürek projemiz dünyadaki en iyi projeler arasında yer alacak olan projenin alanı 253 hektardır. Paydaşlarımızla gerekli işbirliği protokolü imzalamış olup Spor Bakanlığı ile çalışmalarımız süratle devam etmektedir.
Bisiklet serüvenimize ev sahipliği yapan, dünyanın en fonksiyonel bisiklet parkuru olan Ayçiçek Bisiklet Vadimizde 2020 yılında; Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası’na ve Sakarya MTB Cup’a ev sahipliği yaptık. Ardından 2021 ve 2022 yılında bisiklet vadimizde bisiklet yarışlarına ev sahipliği yaptık.
2021 yılında Danimarka’nın Odense şehrinde Dünya Bisiklet Birliği tarafından Dünyanın sayılı şehirlerine verilen “Dünya Bisiklet Şehri” unvanını kazanan ender şehirlerden biri olduk.
Ayrıca düzenlediğimiz spor organizasyonları ve sporun tabana yayılması konusunda yaptığımız çalışmalar neticesinde  2023 yılının başında “Avrupa Spor Sehri” Unvanını Sakarya’mıza kazandırmış olduk.
14 Haziran itibariyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Ayçiçek Vadimizde bin adet turuncu bisikleti, bisiklet severlere kiralamaya başlayacağız.
Dünyanın en fonksiyonel bisiklet parkuru olan Ayçiçek Bisiklet Vadisinde 17 Mayıs 2023’te Bike Fest’i başlattık. 110 ülkeden canlı yayın yaptığımız yarışlarımız heyecan dolu geçti. Önümüzdeki haftalarda 3-4 Haziran ve 10-11 Haziran tarihlerinde de yarışlar devam edecek inşallah…
Kıymetli Hazırun,
Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sahip olduğumuz unvanlara layık olmak için bu bahsettiklerim gibi pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Projelerimizden birisi de Karadeniz’de Pedal Çevirelim Projesi’dir.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak paydaşlarımız olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan ile Let’s Cycle At The Black Sea (Karadenizde Pedal Çevirelim) proje kapsamında toplam maliyetimiz 893 bin 941 Eurodur.
Proje kapsamında Karadeniz bölgesindeki geliri ve istihdamı artırmak adına önemli bir unsur olan bisiklet turizmi üzerine yoğunlaşıyoruz.
Bunun yanı sıra var olan potansiyeli akıllı uygulamalar geliştirerek ve bu uygulamalarla birleştirerek alandaki insan ve kurum kapasitelerini arttırmayı amaçlıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bu projemiz ile Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'ndeki diğer büyükşehir belediyelerine, Karadeniz Havzasında sınır ötesi ülkelerdeki belediyelere örnek olacağına inancımız tamdır.
5 ülkede toplamda 25 adet bisiklet parkuru rotaları belirlenmiş olup, rota üzerinde edinilebilecek tecrübeleri paylaşabilecekleri bir aplikasyon geliştirdik.
Şehrimizden geçen güzergâhlarda sporcuların ve turistlerin hayatlarını kolaylaştıracak işletmelerin yaygınlaştırılması için uzman kişiler ve STK’lardan eğitim ve mentörlük faaliyetlerinde destekler sağladık. Bu hususta toplam 102 girişimci adayına ve 475 sektör temsilcisine farklı alanlarda eğitimler verdik.
Proje kapsamında Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde sporcuların kullanımına 50 adet dağ bisikleti aldık.
Proje kapsamında iklim dostu hizmet anlayışıyla görevlilerin kullanması için 12 adet elektrikli bisiklet aldık.
Kıymetli Hazırun,
Bisiklet, geleceğin yeşil ve çevre dostu ulaşım aracıdır. Projemiz kapsamında bisiklet turizmini büyüterek farkındalık yaratacağız. Bu projenin 2022 – 2027 Ortak Turistik ve Kültürel Stratejik Planı oluşturulması ve uygulanmasıyla da politik ve kurumsal düzeyde sürdürülebilirliği sağlayacağız. Tüm bu gelişmelerin başarıya ulaşmasında bize her türlü teveccühü gösteren paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. “Sakarya Sizin Eviniz, Dünyayı misafir ederiz!” dedi.

Başkan Yüce'nin konuşmasının ardından projede emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Program bisiklet gösterisi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

31 May 2023 - 16:40 Sakarya/ Adapazari- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ada Gaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ada Gaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ada Gaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ada Gaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakaryaspor bu sezon başarılı olabilir mi?